A. Armonaitė: laikas įgalinti diasporą, o sugrįžimą skatinti ir mažesniais mokesčiais

Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų ministrė, Pasaulio lietuvių atstovė Seime Aušrinė Armonaitė interviu portalui Pilietybė.lt teigė, kad apie diasporos įtraukimą į Lietuvos ekonomiką kalbama jau ne vienerius metus. Tačiau tik tapusi ministre, pamatė, kokį galingą potencialą turi lietuviai pasaulyje. Kalbėdama tiesiogiai iš Vašingtono, ministrė išskyrė tris blokus, ant kurių ketina statyti precedentų nepriklausomoje Lietuvoje neturintį diasporos įgalinimą. O sugrįžtančią Lietuvą ketina skatinti mažesniais mokesčiais.

„Kartais atrodo, kad esu tik Ekonomikos ir inovacijų ministrė (EIM), bet kaip diasporos atstovė pamačiau, kiek daug ekonomine prasme ir vertybine tuo pačiu metu, galima padaryti diasporos politikoje: tai ir talentų pritraukimas, ir investicijų bei eksporto paieška, rinkų įveiklinimas, ir konsultacijos, – interviu portalo Pilietybė.lt bendrakūrėjui Rimvydui Baltaduoniui sakė JAV viešinti A. Armonaitė. – Kai žiūri į visą šitą lauką, matai, kad čia diasporos gali būti labai daug.“

A. Armonaitė neslėpė žinanti, kad kai kurie už ją balsavę žmonės galvoja, jog ji yra užsiėmusi kitais reikalais. Tačiau, jos teigimu, būtent būdama ne tik pasaulio lietuvių atstove Seime, bet ir ministre, pamatė, jog gali padaryti kur kas daugiau.

Pamačiau, kiek daug ekonomine prasme ir vertybine tuo pačiu metu, galima padaryti diasporos politikoje.

Ministrė išskyrė tris blokus, kuriuose, jos teigimu, šiandieniniame pasaulyje diaspora gali atlikti ypatingai svarbų vaidmenį Lietuvai.

Diapsoros atstovų įtraukimas į konsultacijas ir sprendimų priėmimą

„Ką pirmiausia padarėme, tai paskyrėme diasporos klausimų atstovą ministerijoje, tai – Karolis Žemaitis, kuris yra mano patarėjas“, – kalbėjo A. Armonaitė. Ji ragina ir kitas institucijas paskirti diasporos klausimų patarėjus ar tuos klausimus išmanančius ministrų komandose dirbančius pareigūnus.

Portalo Pilietybė.lt bendrakūrėjas Rimvydas Baltaduonis iš JAV kalbina Ekonomikos ir inovacijų ministrę, Pasaulio lietuvių atstovę Seime Aušrinę Armonaitę | © Pilietybė.lt

„Kiti dalykai, kuriuose bandome rodyti lyderystę, yra rinkų paieška, plėtra, diversifikacija įmonėms, investicijų pritraukimas. Kas gi jei ne pasaulio lietuviai yra geriausi kanalai ir kontaktai mums dirbti su tokiomis rinkomis ir investicijomis?“ – klausė A. Armonaitė.

Ji akcentavo, kad vienas vyriausybės prioritetų yra komercijos atašė tinklo pasaulyje mezgimas. Šiuo metu Lietuva turi trylika komercijos atašė įvairiose šalyse, o per ateinančius trejus metus siekia jį padvigubinti. 

Kas gi jei ne pasaulio lietuviai yra geriausi kanalai ir kontaktai mums dirbti su tokiomis rinkomis ir investicijomis?

„Mes keliame uždavinį dirbti aktyviau su įvairiose šalyse esančiais diasporos atstovais. Tai daroma per agentūras „Investuok Lietuvoje“ ir „Versli Lietuva“, kurios turi savo atstovus užsienyje. Tikimės, kad visos šios institucijos, kartu su ambasadomis ir konsulatais, dirbs kaip „Team Lithuania“ komanda“, – sakė ministrė.

Norinčius patekti į „Team Lithuania“, ji kvietė dalyvauti konkursuose ir tapti Lietuvos komercijos atašė savo gyvenamoje šalyje: „Agentūra „Versli Lietuva“ nesiunčia atstovų iš Lietuvos, bet ieško tose šalyse jau esančių diasporos atstovų.“

A. Armonaitė pabrėžė, kad jos vadovaujama ministerija vykdo įvairias reformas, pavyzdžiui, inovacijų reformą, į kurios patarėjų tarybą įtraukė žmones iš užsienio, „kad jie pasidalintų savo įžvalgomis šioje srityje ir dalyvautų mūsų konsultaciniame mechanizme“. 

Norime konsultaciniuose mechanizmuose daugiau įtraukti pasaulio lietuvius, organizacijų atstovus, kad jie prisidėtų savo įžvalgomis.

Ministrė priminė, kad egzistuoja ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės komisijos – Ekonominės diplomatijos taryba, kurioje, jos siūlymu, dalyvauja ne tik tradiciniai nariai, kaip verslo asociacijos, bet ir pasaulio lietuvių organizacijos.

Portalo Pilietybė.lt bendrakūrėjas Rimvydas Baltaduonis iš JAV kalbina Ekonomikos ir inovacijų ministrę, Pasaulio lietuvių atstovę Seime Aušrinę Armonaitę | © Pilietybė.lt

„Jų dalyvavimas ten yra labai naudingas. Norime konsultaciniuose mechanizmuose daugiau įtraukti pasaulio lietuvius, organizacijų atstovus, kad jie prisidėtų savo įžvalgomis, – kalbėjo A. Armonaitė. – Matau labai didelę organizacijų pasiūlą: tai ir „Global Lithuanian Leaders“ (GLL, lietuvių profesionalų tinklas, vienijantis daugiau kaip 2 tūkts. profesionalų 22 šalyse, trijuose kontinentuose, – red.), ir Pasaulio lietuvių bendruomenė, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga, yra ir naujų organizacijų, o kur dar universitetų studentų atstovybės.“

Investicijų ir eksporto rinkų pritraukimas bei kontaktai

„Visai neseniai paskelbėme viešą pirkimą verslo kontaktų su profesionalais ir verslo kontaktų mezgimui. GLL atliks šitą paslaugą. Manau, kad kartais valstybei nereikia pačiai siųsti atstovų, kartais yra nevyriausybinių organizacijų, kurios tą daro ir žino geriau, kurios turi sąrašus, kontaktus, tinklus, istorines partnerystes“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Kartais valstybei nereikia pačiai siųsti atstovų, kartais yra nevyriausybinių organizacijų, kurios tą daro ir žino geriau, kurios turi sąrašus, kontaktus, tinklus, istorines partnerystes.

Ministrė kvietė besidominčius sekti informaciją jos paskyrose socialiniuose tinkluose „LinkedIn“, „Facebook“ bei EIM svetainėje internete.

Talentų pritraukimas

„Turime programą „Kurk Lietuvai“, į kurią stengiamės pritraukti daugiau finansų, nes matome, kad jauni žmonės, kurie atvyksta stažuotis į Lietuvą, lieka Lietuvos kompanijose. (…) Matome, kad tai yra neišnaudotas resursas Lietuvos darbdaviams pritraukti žmones atgal“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Norime sumažinti mokesčius žmonėms, kurie grįžta į Lietuvos darbo rinką.

Kaip vieną priemonių pritraukti lietuvius ar lietuviškų šaknų turinčius talentus į Lietuvą, ministrė atskleidė mokestinės lengvatos planus. „Norime sumažinti mokesčius žmonėms, kurie grįžta į Lietuvos darbo rinką, – atskleidė ministrė. – Kad penkis metus Lietuvos darbo rinkoje nedalyvavę žmonės, grįžę, galėtų mokėti mažesnį – 8 proc. – gyventojų pajamų mokestį. Dabar prie to dirbame, nes tikimės, kad taip daugiau žmonių sugrįš ir įsidarbins Lietuvos įmonėse.“

Be to, A. Armonaitės teigimu, „nebuvo gyvenime geresnio laiko grįžti į Lietuvą“.

Kosmoso politika pirmiausia yra skirta žmonėms ant žemės.

Vizito JAV metu ministrė ir Pasaulio lietuvių apygardos atstovė susitiko su 70-metį švenčiančia JAV lietuvių bendruomene, verslininkais ir sprendimų priėmėjais, taip pat su „SpaceX“ atstovais. Su Elono Musko įmonės atstovais ministrė ne tik tarsis dėl investicijų Lietuvoje, bet ir į kosmosą išlydės pirmąjį pilnai civilinį erdvėlaivį „Inspiration4“, kuriuo į orbitą pirmą kartą skris ir 1 x 1,5 m dydžio Lietuvos vėliava.

„Kosmoso politika pirmiausia yra skirta žmonėms ant žemės, nes kosmoso srities projektai sukuria mums inovacijas, ar tai būtų žemės stebėjimas, aplinkosauga ar kitos sritys“, – sakė A. Armonaitė.

Pilietybė. lt bendrakūrėjo Rimvydo Baltaduonio interviu su Aušrine Armonaite vaizdo įrašas (pirma dalis):

Pokalbiai su Pilietybe | Aušrinė Armonaitė: diaspora – neįgalintas potencialas Lietuvos ekonomikai | © Pilietybė.lt

Ministrė ir pasaulio lietuvių atstovė Seime interviu portalui Pilietybė.lt kalbėjo ir apie pilietybės išsaugojimo referendumą, internetinį balsavimą bei lituanistinį švietimą. Apie tai – antroje interviu dalyje kitą savaitę.

Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis.

2 komentarai apie “A. Armonaitė: laikas įgalinti diasporą, o sugrįžimą skatinti ir mažesniais mokesčiais”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.