Lietuvoje kovai su vėžiu plaukų nereikia?

Sužinojusi, kad mano ilgi plaukai gali tapti peruku sergantiems vėžiu, nusprendžiau nusikirpti kasą ir nusiųsti į Lietuvą. Nusikirpau, bet į Lietuvą siųsti negaliu. Galiu siųsti gausybei organizacijų mano gyvenamoje Italijoje ar kitur užsienyje, bet ne į Lietuvą, nes plaukų donorystė Lietuvoje neegzistuoja.

Kad plaukus galima dovanoti kovojantiems su vėžiu nežinojau, kol nepamačiau lietuvės iš Milano įrašo Facebooke – plika galva. Tautietei mano plaukų nereikėjo, tačiau įkvėpė pasidomėti.

Pakako į Google paieškos lauką italų kalba įrašyti „plaukų donorystė“ ir per kelias sekundes atsivėrė daugiau kaip 11 tūkst. rezultatų: ištisas organizacijų, asociacijų, kirpyklų tinklas. Norintiems plaukus dovanoti – instrukcijos kokio ilgio, kaip kirpti, kaip ir kur siųsti. Su vėžiu kovojantiems – kur kreiptis ir donorų plaukų perukus gauti. 

Jei nukirptus plaukus reikia siųsti paštu, kodėl gi nenusiųsti į Lietuvą? Vis būtų savi plaukai savam žmogui. Maniau, su plaukų donoryste panašiai yra ir Lietuvoje. Ne, nėra. 

Jei nukirptus plaukus reikia siųsti paštu, kodėl gi nenusiųsti į Lietuvą? Vis būtų savi plaukai savam žmogui. Maniau, su plaukų donoryste panašiai yra ir Lietuvoje. Ne, nėra. 

Lietuvoje plaukų donorystė arba veikia taip slaptai, kad viešai informacijos – nė su žiburiu, arba su vėžiu žmonės Lietuvoje kovoja kaip įstengia: jei įperka ir pusantro tūkstančio kainuojantį natūralių plaukų peruką, jei ne – su pigesniu sintetiniu peruku ar tiesiog pliki.

Tiesa, plaukų donorystės ledus Lietuvoje, bent jau vaikams, bando išjudinti „Rimanto Kaukėno paramos fondas“, „Mamų unija“, iniciatyva „Plaukų donorystė“. 

Lietuvoje plaukų donorystė arba veikia taip slaptai, kad viešai informacijos – nė su žiburiu, arba su vėžiu žmonės Lietuvoje kovoja… tiesiog pliki.

Mamų unija“ vykdo socialinę akciją: jūs dovanojate plaukus, įmonė „Prabangūs plaukai“ juos superka ir visą sumą perveda vėžiu sergančiais vaikais besirūpinančiam fondui. Jei yra peruko norintis vaikas, iš dovanotų plaukų perukas ir padaromas. Geriau negu nieko, bet tai nėra tai, kas vadinama plaukų donoryste.

Pagalbą sunkiai sergantiems vaikams teikiančio „Rimanto Kaukėno paramos fondas“ vadovas Laimonas Šiaulys pasakojo, kad peruko prašymo iš vėžiu sergančių vaikų sulaukia vos vieno – du per metus, dažniausia iš paauglių mergaičių. Tad dovanotus plaukus taip pat galėtų tik parduoti perukų gamintojams ir gautą sumą panaudoti vėžiu ar kitomis sunkiomis ligomis sergančių vaikų svajonių pildymui.

Gal Lietuvoje nėra tiek daug vėžiu sergančių žmonių? Gal nėra plaukų donorystės poreikio?

Kad su vėžiu kovojančių tarpe vaikai yra tie, kuriems perukų reikia mažiausiai, pasakojo ir iniciatyvos „Plaukų donorystė“ įkūrėja Viktorija Verpečinskienė. Prieš porą metų nusprendusi  padovanoti plaukus, moteris Lietuvoje tiesiog nerado kam ir kur, todėl išsiuntė į Floridą (JAV) plaukus renkančiai ir perukus vaikams bei jaunimui dovanojančiai organizacijai „Locks of Love“. 

Trumpai sakant, lietuviai plaukus su vėžiu kovojantiems žmonėms dovanoti gali, bet ne Lietuvoje, o užsienyje. Gal Lietuvoje nėra tiek daug vėžiu sergančių žmonių? Gal nėra plaukų donorystės poreikio? Pažiūrėkime į Nacionalinio vėžio instituto skaičius.

Lietuvoje vėžio diagnozę kasdien išgirsta kone 50 žmonių, per metus – apie 17 tūkst. Šiuo metu Lietuvoje su vėžiu kovoja virš 100 tūkst. žmonių – tai yra 4 procentai Lietuvos gyventojų. Lygiai toks pat procentas kaip Italijoje ar Jungtinėje Karalystėje.

Lietuvoje vėžio diagnozę kasdien išgirsta kone 50 žmonių, per metus – apie 17 tūkst. Šiuo metu Lietuvoje su vėžiu kovoja virš 100 tūkst. žmonių – tai yra 4 procentai Lietuvos gyventojų. Lygiai toks pat procentas – apie 4 % gyventojų – onkologinėmis ligomis serga ir pasaulį pranešimu apie nustatytą vėžį sugraudinusios Velso princesės Kate Middleton gyvenamoje Jungtinėje Karalystėje, mano gyvenamoje Italijoje. Tačiau ten, jei nori, žmonės su liga gali kovoti ne plika galva. Nes plaukų donorystė egzistuoja. 

Man nukirptą kasą teks siųsti kuriai nors organizacijai gyvenamoje Italijoje. Lietuvoje, net labai norint, nėra nei kam, nei kur – plaukų donorystė Lietuvoje tiesiog neegzistuoja.

Viršelio nuotraukoje D. Lapėnaitė, pilietybė.lt koliažas

About The Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *