Baltijos šalių kino dienos Miunchene: padėti vokiečiams suprasti

Savaitgalį Miunchene vykusios jau trečią kartą rengiamos Baltijos šalių kino dienos (Baltische Filmtage München) šiemet tema pasirinko tikėjimą, meilę, viltį ir humorą. Tikėjimas savimi, viltis geresniais laikais, meilė tėvynei ir laisvei, o humoras – kaip geriausias vaistas krizių metu. Keturiais lietuvių filmais Vokietijoje siekta ne tik pristatyti mūsų šalies kultūrą, bet ir padėti vokiečiams suprasti šiandienos situaciją.

Šių metų Baltijos kino dienų atidarymas Miunchene prasidėjo tylos minute pagerbti Rusijos okupantų nužudytus ir be žinios dingusius ukrainiečius. 

Programoje pristatyti keturi lietuviški filmai: Giedrės Žickytės „Šuolis“ (2020), Rolando Buožio ir Roko Darulio dokumentinis filmas apie pasaulio čempionę Rūtą Meilutytę „Rūta“ (2018), Marijos Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“ (2018) ir Alantės Kavaitės „Sangailės vasara“ (2015).

Prieš kiekvieną lietuviško filmo seansą žiūrovams buvo pristatyta „Kaunas 2022“ programa bei jos renginius pristatantys trumpi filmukai.

Brutalaus rusijos karo Europoje metu svarbu dar daugiau kalbėti apie save ir savo šalių kultūrą, per filmus siųsti žinutes apie savo šalių patirtis, šiandieninės situacijos suvokimą, dar daugiau informuoti ir kalbėtis, suprasti vieni kitus.

„Neturi prasidėti karas, tam kad suprastume mūsų šalių kultūros svarbą ir su dar didesne energija kalbėtume apie save, mūsų šalies kiną, meną, muziką ar teatrą, – Baltijos šalių kino dienų Vokietijoje svarbą pabrėžė viena festivalio organizatorių ir kuratorė Miuncheno lietuvių bendruomenės pirmininkė Irma Petraitytė-Lukšienė. – Brutalaus rusijos karo Europoje metu svarbu dar daugiau kalbėti apie save ir savo šalių kultūrą, per filmus siųsti žinutes apie savo šalių patirtis, šiandieninės situacijos suvokimą, dar daugiau informuoti ir kalbėtis, suprasti vieni kitus.“

Miuncheno lietuvių bendruomenės pirmininkė Irma Petraitytė-Lukšienė renginio atidaryme | Asmeninio albumo nuotr.

Vokietijos lietuvės teigimu, šiandien be galo aktualus Giedrės Žickytės filmas „Šuolis“, pasakojantis apie viltį ir šuolį į laisvę, Simo Kudirkos žodžiais: „vien tik išeiti iš šito plaukiojančio kalėjimo, iš šitos sistemos”, žmonių prabudimas, protestai ir politinis sąmyšis: „Ši S.Kudirkos iš Griškabūdžio istorija šiandieninio rusijos karo Ukrainoje, Europoje, metu, tampa dar reikšmingesnė. Kas išliko, tai neretai dviprasmiškos Vakarų šalių pozicijos rusijos agresijos atžvilgiu. S.Kudirka buvo kviečiamas pas aukšto rango politikus, į televizijos laidas, apie jį sukurtas net filmas. Tačiau jam taip ir nepavyko pasiekti, kad iš lagerių būtų ištrauktas bent vienas deportuotas Lietuvos gyventojas.“

Didžiausios ir visas ukrainiečių bendruomenes Vokietijoje apjungiančios skėtinės sąjungos Valdybos narė, aktyvi kovotoja prieš rusijos karą Ukrainoje Lesya Shramko-Kerres sakė, kad rusijos karo Ukrainoje kontekste, Baltijos šalių kino dienos Vokietijoje svarbios pirmiausia tuo, kad kaip tautos geriau suprantame vieni kitus.

Labai svarbu, kad Vokietijos piliečiai suprastų, kodėl mes kalbame apie Sovietų sąjungą kaip apie tautų kalėjimą.

„Kitose šalyse, kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje, lig šiol per daug buvo į pirmą vietą iškelta rusijos kultūra, o Ukrainos kultūrą mažai kas žinojo. Filmą „Šuolis“ galime suprasti kaip šuolį iš Sovietų sąjungos į laisvą pasaulį. Labai svarbu, kad Vokietijos piliečiai suprastų, kodėl mes kalbame apie Sovietų sąjungą kaip apie tautų kalėjimą. Šis filmas tarsi paaiškina, kodėl mums teko bėgti nuo šitos baisios sistemos praeityje. Žiūrint filmą, matomos akivaizdžios sąsajos su rusijos karu prieš Ukrainą: ne tik rusijos agresija, bet ir žmonių protestai, demonstracijos. Tokie filmai pažadina susidomėjimą mūsų šalimis. Galbūt, pamatę „Šuolį“, Vokietijos gyventojai labiau prisijungs prie demonstracijų, bus paskatinta daugiau diskusijų“, – tikisi L. Shramko-Kerres.

Baltijos kino dienų programą rengia Miuncheno lietuvių bendruomenė kartu su latvių ir estų bendruomenėmis bei Miuncheno miesto biblioteka, renginį remia Lietuvos Respublikos ambasada Vokietijoje.

About The Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *