„Lietuvos protų k(L)ubo“ rezultatas – intelektualiomis kovomis grįsti bendrystės tiltai

Parodyti po pasaulį pasklidusių lietuvių įvairiapusiškumą, jų nenuilstamas pastangas Lietuvos labui ir bendrystės tiltus tarp Lietuvos bei jos diasporos tiesti dar neišnaudotu formatu – intelektualiomis kovomis. Tokie tikslai pastūmėjo dvi diasporos organizacijas – Norvegijos lietuvių sėkmės istorijų projektą „Galima ir čia“ bei aktyvios diasporos portalą Pilietybė.lt – apjungti jėgas ir surengti pirmąsias pasaulio lietuvių protų kovas „Lietuvos protų k(L)ubas“. Žaidimo nugalėtojas pasaulio lietuvius atstovaus legendiniame žaidime „Auksinis protas“.

„Norėjosi Lietuvai svarbias datas pažymėti parodant pasaulio lietuvių įvairiapusiškumą kitaip – smagiu, bet kartu prasmingu ir įtraukiu būdu. Juk dažnai svarbūs dalykai žmones pasiekia stipriau, kai yra pasakomi ne rimtais veidais“, – kaip gimė pasaulio lietuvių protmūšio idėja dalinosi Pilietybė.lt bendrakūrėja ir redaktorė Daiva Lapėnaitė.

Pirmasis „Lietuvos protų k(L)ubas“ startavo po Lietuvai skaudžios Sausio 13-osios minėjimo ir finišavo Vasario 16-ąją. Tiesioginėse transliacijose rungėsi dalyviai iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Norvegijos, Ispanijos, Vokietijos, Baltarusijos, JAV ir Lietuvos. Jie atstovavo ne tik savo šalių lietuvių bendruomenes, bet ir jaunimo organizacijas, profesionalų klubus, lituanistinį švietimą, sporto, chorų bei labdaros veiklas.

Pirmojo pasaulio lietuvių protmūšio „Lietuvos protų k(L)ubas“ vizualą sukūrė Malagoje gyvenanti lietuvė Aistė Dutkutė | Asmeninio archyvo nuotr.

„Pasaulio lietuvių protų kovoms atrinkome ne tik aštuonias skirtingas pasaulio šalis reprezentuojančius, bet ir prasminga veikla Lietuvai išsiskiriančius tautiečius, – pasakojo„Galima ir čia“ kūrėjas Mantas Simaitis. Penkerius metus Norvegijos lietuvių protmūšius vedantis lietuvis buvo ir „Lietuvos protų k(L)ubo“ turinio kūrėjas bei vedėjas. 

Pirmąsias pasaulio lietuvių protų kovas laimėjo dešimt metų Tenerifės lietuvius per žaidimus, žygius ir aktyvų laisvalaikį jungiantis, žiniomis ir intelektualia dedukcija sužavėjęs Saulius Liesis.

„Dalyvavimas žaidime buvo įdomus savęs išbandymas, kaip streso bei jaudulio veikiamam prisiminti net ir žinomus dalykus, – Pilietybė.lt pasakojo Tenerifės lietuvių bendruomenės pirmininku neseniai išrinktas Saulius. – Tačiau neabejotinai net svarbesnė šio projekto dalis buvo būtent tas tiltų tiesimas: susipažinti su kitose šalyse gyvenančiais lietuviais, pamatyti, kad egzistuoja panašios bendruomenės, kad galime kažką kartu suorganizuoti. Užgimė stiprus pažinties ryšys ir tai netgi gal svarbiau nei pats žaidimas.“

Ketverių metų Saulius jau buvo perskaitęs pusę namų bibliotekos, o lietuvius Tenerifėje buria per žaidimus, žygius ir aktyvų laisvalaikį | Asmeninio albumo nuotr.

Sauliaus pergalė „Lietuvos protų k(L)ube“ tapo švente ir jo atstovaujamai Tenerifės lietuvių bendruomenei. „Žaidimo finalo vakarą kaip tik minėjome Vasario 16-ąją, po transliacijos atvykau į šventę šiek tiek pavėlavęs ir teko pasimaudyti tuose šlovės spinduliuose: visi priėjo, sveikino, spaudė ranką, sakė šaunuolis. Žinoma, buvo malonu. Dabar visi nori pamatyti prizą“, –  pasakojo Saulius.

Žaidimo prizas – irgi netradicinis. Tai globalaus pilietiškumo užtaisą simbolizuojantis skulptoriaus Stasio Žirgulio „Globalios Lietuvos“ apdovanojimams sukurtas akmeninis kubas. 2019 m. jis buvo skirtas „Mūsų metas DABAR“ iniciatyvai už pilietiškumo skatinimą ir nuo to laiko ant lentynos nedulka. Iš iniciatyvos „Mūsų metas DABAR“ koordinatoriaus JAV gyvenančio Rimvydo Baltaduonio rankų simbolinis pilietiškumo kubas jau apkeliavo Lietuvių profesionalų klubus Londone, Berlyne, Barselonoje, Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjungą. Į Sauliaus rankas kubas pateks tiesioginės transliacijos metu lietuviams simbolinę liepos 17-ąją – pasaulio lietuvių vienybės dieną, simbolinėje vietoje – Kaune prie Dariaus ir Girėno paminklo.

Simbolinis pilietiškumo kubas iš iniciatyvos „Mūsų metas DABAR“ koordinatoriaus R.Baltaduonio rankų jau apkeliavo Lietuvių profesionalų klubus Londone, Berlyne, Barselonoje, Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjungą. Po stotelės pas Tenerifės lietuvius, tęs pilietiškumo odisėją | Asmeninio archyvo nuotr.

Po viešnagės Sauliaus atstovaujamoje Tenerifės lietuvių bendruomenėje, kubas toliau tęs jungiančią odisėją per įvairias pasaulio lietuvių organizacijas.

Tuo tarpu Sauliui iššūkiai protų kovose nesibaigia. Vasaros pabaigoje jis atstovaus pasaulio lietuvius legendiniame Arūno Valinsko ir Andriaus Tapino žaidime „Auksinis protas“.

„Dalyvavimą „Auksiniame prote“ vertinu kaip nuotykį, kažko prarasti neturiu, gali būti, kad apsijuoksiu, bet juk nesu kažkoks oficialus asmuo“, – apie dalyvavimą populiariausioje Lietuvoje intelektinėje laidoje sako Saulius. Tiesa, paklaustas iš kur tiek visko žino, gūžtelėja pečiais: „Daug skaitau. Ketverių metų buvau perskaitęs pusę namuose buvusių knygų ir vaikiškos knygutės manęs jau nebedomino.“

Tiesioginė prizo įteikimo Sauliui transliacija – lietuvių vienybės dieną – liepos 17-ąją:

Viršelio nuotraukoje pirmojo „Lietuvos protų k(L)ubo“ organizatoriai ir laimėtojas Saulius Liesis (apačioje kairėje) | LRT laidos „Širdyje lietuvis“ reportažo stop kadras

About The Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *