Diasporos profesionalų klubai: nuo koncepciją nukalusių Londono Sičio lietuvių iki ekonominės diplomatijos

Prieš 15 metų Londone susikūrė pirmasis lietuvių profesionalų klubas. Šiandien pasaulyje veikia 22 profesionalios diasporos klubai, o jų veikla išaugo nuo tarpusavio ryšio iki rezultatus skinančios pilietinės veiklos, nuo smagaus ir prasmingo augimo iki Lietuvos ekonominės diplomatijos kertinio elemento.

Londono Sičio lietuvių klubas (Lithuanian City of London Club – LCLC) – pirmasis lietuvių profesionalų klubas – veikia nuo 2006 metų ir nuolatos buria apie 80 narių. Jų veiklos pagrindas – tamprus tarpusavio ryšys, smagus ir ugdantis laikas kartu, prasmingo ryšio su Lietuva palaikymas verslo ir labdaros projektais, aktyvia veikla pilietiniame bei įvairovės ir įtraukties lauke.

Paskutinį kiekvieno mėnesio ketvirtadienį jie susitinka kuriame nors Londono bare ir šie mėnesiniai susitikimai, vadinami „pubsocial“, peraugo į svarbių kompetencijų centrą ir vertingų žinių šaltinį Lietuvos Ambasadai Londone bei Lietuvos vyriausybei.

Lietuvai augti globalia patirtimi padeda klubiečiai Lietuvos Banko Valdybos narys Marius Jurgilas, „Ignitis“ Valdybos narys Darius Daubaras, daugybė į verslo įmones grįžusių dirbti LCLC alumni. Jų tarpusavio ryšiai tapo pagrindu ne tik verslo projektams, bet ir šeimoms. 

GLL kasmetinio susitikimo Vilniuje 2021 m. vasarą akimirka, kurios metu „Globalios Lietuvos“ apdovanojimo už lietuvių pasaulyje telkimą laureatas Rimvydas Baltaduonis (dešinėje) apdovanojimą perdavė į Londono Sičio lietuvių profesionalų rankas. Susitikime Berlyne pilietiškumo estafetė simboliškai perduota Berlyno lietuvių profesionalų klubui | GLL nuotr.

Londono Sičio lietuvių klubas be kita ko įkvėpė diasporos profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) atsiradimą, jų pavyzdžiu nuo 2012-ųjų kasmet įsikuria 2-3 profesionalų klubai Europos ir JAV miestuose, LCLC dar 2009 m. užsuko jaunimo mentorystės projektą „LT Big Brother“, kuris kasmet asmeniniam ir profesiniam augimui sujungia 200 profesionalų ir kelis šimtus žingeidaus jaunimo.

Nuo LCLC susikūrimo, per penkiolika metų, gimė 22 lietuvių profesionalų klubai trijuose žemynuose, o jų pradėta veikla peraugo iki to, ką šiandien vadiname ekonomine diplomatija. 

Paskutinį rugpjūčio savaitgalį Berlyne vykusiame metiniame lietuvių profesionalų klubų susitikime, kurį organizavo diasporos profesionalų tinklas GLL ir Berlyno lietuvių profesionalų klubas „LEO in Berlin“, Ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėjas Karolis Žemaitis pakvietė drauge formuoti vieningų tikslų vedamą ekonominės diplomatijos komandą „Team Lithuania“ ir imtis konkrečių veiksmų jai įveiklinti.

Ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėjas Karolis Žemaitis lietuvių profesionalų klubų suvažiavime Berlyne: „Diasporos profesionalai yra kertinis elementas ekonominės diplomatijos sėkmei.“ | Organizatorių nuotr.

Susitikime Berlyne Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, jos agentūrų „Versli Lietuva“, „Investuok Lietuvoje“, Užsienio reikalų ministerijos programos „Globali Lietuva“, Ekonominio bendradarbiavimo departamento, LR Ambasados Berlyne, GLL ir klubų atstovai pradėjo atvirą dialogą apie vizijas, būtinas sąlygas ir tolimesnius žingsnius.

K. Žemaitis pasidalino naujausia informacija apie Lietuvos investicijų ir talentų pritraukimo aktyvavimą, pasiūlant patrauklius relokavimo ir „Žaliojo“ koridoriaus paketus, apie Vyriausybės planus restruktūrizuoti verslo santykių skatinimo institucijas inovacijų kryptimi, apie atvirų duomenų politiką visais vyriausybiniais lygiais, apie dedikuotas pastangas stiprinti ekonominę diplomatiją, mezgant profesionalius ryšius su diaspora ir diasporinėmis organizacijomis.

„Vyriausybė nusimatė prioritetinius sektorius – gyvybės mokslai, gamyba ir technologijos, įskaitant fintech, kreips savo veiksmus JAV, ES, Pietryčių Azijos kryptimis, tačiau svarbiausia, kad įsitraukdami į ekonominės diplomatijos veiklas klubai darytų tai, kas jiems patiems įdomu“, – pabrėžė ministrės patarėjas, kviesdamas atvirai diskusijai.

K. Žemaičio teigimu, kertinis elementas ekonominės diplomatijos sėkmei yra diasporos profesionalai. Jie gali įsitraukti ten, kur valstybės institucinis tinklas dar nėra išvystytas, padėti Lietuvai „parduoti“ savo vertės pasiūlymą, įveiklinti savo žinias ir kontaktų tinklą.

Daugiau kaip 2000 tarptautinių Lietuvos profesionalų jungiančio tinklo „Global Lithuanian Leaders“ vadovė Aušra Kukelkaitė pastebi, kad vykdomos klubų veiklos stebina įvairove. Los Andželo lietuvių profesionalai iš Lithuanian American Business Association kasmetinėje Amerikos filmų savaitėje „American Film Week“ sukviečia bendram neformaliam vakarui JAV ir Lietuvos filmų industrijos profesionalus.

Stokholmo lietuvių profesionalai reguliariai organizuoja pažintines sesijas apie Švedijos rinką atskirų sektorių Lietuvos verslininkams. Berlyno lietuvių profesionalai iš „LEO in Berlin“ yra atstovavę Lietuvai tarptautinėje konferencijoje „Smart Cities“. Talino profesionalų klubas lyderiauja virtualiais renginiais ir pilietiniu aktyvumu.

Lietuvių profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) vadovė Aušra Kukelkaitė suvažiavime Berlyne: „Kokio dydžio kelionė bebūtų, ji prasideda nuo pirmo žingsnio.“ | Organizatorių nuotr.

Kad vykdomos veiklos tiksliau atlieptų Vyriausybės ekonominės diplomatijos tikslus, kad diasporos profesionalai būtų tinkamai ginkluoti garbingai ambasadorystei, diskusijos dalyviai sutarė rasti veiksmingą informacijos mainų būdą. Gausybė Lietuvos verslo skatinimo institucijų generuojamos informacijos apie Lietuvos patrauklumą investicijoms, talentams ir keliautojams nekuria vieningos modernios Lietuvos tapatybės, neskleidžia vieningos žinutės. Taigi pirmieji bendri žingsniai „Team Lithuania“ stiprinimo kelyje numatyti tokie:

  • Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir GLL tinklas kurs reguliarius teminius sutelktos ekonominės informacijos naujienlaiškius ir skelbs daugiašalius susitikimus naujienų mainams,
  • lietuvių profesionalų klubai suras po vieną tarptautinę konferenciją atstovaujamoje šalyje, kurioje verta dalyvauti bendrai „Team Lithuania“ delegacijai. 

„Kokio dydžio kelionė bebūtų, ji prasideda nuo pirmo žingsnio. Aiški Vyriausybės nuostata įtraukti diasporą į ekonominės diplomatijos stiprinimą leis gausėjančius pokalbius paversti veiksmais“, – apibendrino GLL vadovė Aušra Kukelkaitė.

Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis.

About The Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *