Realios galimybės Lietuvos kino industrijai pradėti naują erą

Prieš savaitę specialų prizą už indėlį Lietuvos kino industrijai ir jos plėtrai bei kino tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimą gavusio „Baltic Film & Creative Tech Cluster“ atstovai po „Sidabrinių gervių” renginio išvyko tiesiai į Čikagą. Ten kartu su Ekonomikos ir inovacijų bei Kultūros ministerijomis, Vilniaus savivaldybės atstovais dalyvavo viename didžiausių transatlantinį verslo bendradarbiavimą skatinančių renginių – Šiaurės Amerikos Lietuvos verslo forume (North American Business Forum – NALB). 

NALB Forumas – metinis renginys, kuriame susitinka virš 400 verslo, politikos ir visuomenės lyderių Lietuvos ir Šiaurės Amerikos šalių verslo ryšiams stiprinti, kurti dialogą tarp regionų ir plėtoti sėkmingas partnerystes. Šiais metais, šalia tokių strateginės reikšmės sričių kaip gyvybės mokslai, startuoliai, pažangios gamybos bei transporto ir logistikos, didelis dėmesys buvo skiriamas ir kūrybinėms industrijoms.


Pasak „Baltic Film & Creative Tech Cluster“ direktoriaus Romano Matulio, „kūrybinės industrijos šiuo metu išgyvena geriausius laikus Lietuvos istorijoje ir priėjo itin svarbią kryžkelę. Tad ėmėmės lyderystės, nes turime pasirinkti: ar toliau tenkintis sąlyginai nedidelių apimčių ir biudžetų tradiciniais projektais, ar radikaliai išplėsti savo turimą infrastruktūrą ir sukurti palankiausias sąlygas į Lietuvą pritraukti didžiausių pasaulio kino ir TV kompanijų ilgalaikius A klasės daugiamilijoninius projektus, ArtTech startuolius, kurie pakels tiek mūsų kino industriją, tiek Lietuvos tarptautinį žinomumą į kitą kokybės lygį bei leis įsitvirtinti globaliame kino žemėlapyje. Dėka lietuvių profesionalų diasporos ir Lietuvos generalinio konsulato Los Andžele iniciatyvos, mūsų kartu inicijuojamoje NALB forumo kūrybinių industrijų susitikime, galime padaryti tikrą proveržį siekiant šio ambicingo tikslo.“

…turime pasirinkti: ar toliau tenkintis sąlyginai nedidelių apimčių ir biudžetų tradiciniais projektais, ar […] sukurti palankiausias sąlygas į Lietuvą pritraukti didžiausių pasaulio kino ir TV kompanijų ilgalaikius A klasės daugiamilijoninius projektus…

Romanas Matulis

Forumo programoje, skirtoje kūrybinėms industrijoms, buvo aptartas šios srities potencialas ir vyriausybės planuojami veiksmai, kuriuos pristatė Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius bei Ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis. Jie net neabejoja kūrybinių industrijų ekonomine verte ir kaip yra svarbu palaikyti ambicingas iniciatyvas tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu. Tad būtina tęsti šį proveržį sukėlusią mokestinę lengvatą, kurti efektyvias talentų ugdymo programas bei būtiną infrastruktūrą, kad Lietuvoje galėtų būti filmuojami didelio biudžeto filmai bei TV serialai. Lietuva šiuo metu turi visas galimybes tapti regiono lydere.

„Baltic Film & Creative Tech Cluster“ valdybos pirmininkas Kęstutis Drazdauskas, aptardamas Lietuvos kino industrijos pasiekimus, pristatė ir ambicingus klasterio planus iki 2026 m. Lietuvoje turėti ne mažiau 15 000 kvadratinių metrų ploto Audiovizualinių industrijų parką, galintį priimti tokių didžiųjų kino gigantų kaip Netflix, Amazon arba Disney tęstinius projektus bei iki 2030 m. padvigubinti šalies kino gamybos rinką.

Klasterio valdybos narys Valdas Skinderis papasakojo kaip Lietuvoje aktyviai vystosi ir inovacijos bei naujųjų (imersyvių) technologijų srities plėtra. Jis sudomino susirinkusius parodydamas jų panaudojimo potencialą kultūros bei kūrybinių industrijų sektoriuose ir jau turimais sėkmingais ArtTech pavyzdžiais. 

Matome labai daug panašumų tarp Lietuvos ir Čikagos, tad tikime, kad šis bendradarbiavimas gali tapti naujos eros pradžia.

eleonora j. Romuva

„Forumo metu siekėme parodyti kiek Lietuva jau pasiekė bei kaip gali sėkmingai toliau konkuruoti ir lyderiauti pasaulinėje rinkoje šioje srityje, jei sulauks tinkamo palaikymo. Simboliška, kad forumas vyko būtent Čikagoje, kurioje vystomi pasaulinio lygio kino paviljonų kompleksai ir kuriai pavyko pritraukti reikalingas investicijas konkuruojant su kitomis JAV valstijomis sukuriant palankią ilgalaikę mokestinę aplinką, talentų vystymo programas  ir infrastruktūrą. Matome labai daug panašumų tarp Lietuvos ir Čikagos, tad tikime, kad šis bendradarbiavimas gali tapti naujos eros pradžia”, – teigia Eleonora J. Romuva, Kūrybinių industrijų programos organizatorė, Lithuanian American Business Association in Los Angeles ko-įkūrėja.

Vizito Čikagoje metu Lietuvos delegacija ne tik dalyvavo NALB forume, bet ir susipažino su Ilinojaus kino biuro direktoriumi Peter Hawley, aplankė kino studiją  „Cinespace“ – vieną didžiausių tokio pobūdžio infrastruktūros operatorių pasaulyje, virtualios produkcijos studiją „Smash“ bei naujai statomą “The Fields” paviljonų kompleksą. Taip pat susitiko su potencialiais investuotojais ir partneriais bei pristatė planuojamus industrijos plėtros ir Audiovizualinių industrijų parko Lietuvoje statybos planus.

Kūrybinių industrijų sesijos pranešėjai ir panelistai NALB Forume Čikagoje | Organizatorių nuotr.

Kūrybinių industrijų sesija NABL forume buvo organizuojama Lietuvos diasporos kino industrijos profesionalų kartu su Los Andželo Lietuvos Amerikos verslo asociacija (LABA), Lithuanian World Arts Council ir Generaliniu Lietuvos konsulatu Los Anžele, kurie jau daugiau nei septynis metus glaudžiai  bendradarbiauja su Lietuvos kino centru, Vilniaus kino biuru ir Baltic Film & Creative Tech Cluster.

Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.