Aurimas Švedas: dešimt Vasario 16-osios pamokų

„Lietuvos taryba (…) skelbia atstatanti nepriklausomą demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę“. Nuo šių žodžių, signatarų parašais patvirtintų, praėjo 105 metai. Beveik pusę jų Lietuvos valstybė – „nepriklausoma demokratiniais pamatais sutvarkyta“ – neegzistavo. Ką tai rodo? Kad nepakanka juodu ant balto parašyti. Ar šiandien esame išmokę Vasario 16-osios pamokas?

„Kalbėti apie istorijos pamokas – visuomet labai rizikingas dalykas, tačiau ryžtuosi su jumis pasidalinti savo mintimis, kuo man asmeniškai svarbi Vasario 16-osios epocha ir ko mane išmokė šioje epochoje gyvenę žmonės“, – LR Vyriausybės Kanceliarijos renginyje kalbėjo Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojas, rašytojas, LRT laidų vedėjas Aurimas Švedas.

Mini paskaitoje „Vasario 16-osios visuomenės pamokos mums“ istorikas išskyrė dešimt pamokų, kuriomis sutiko pasidalinti su Pilietybė.lt skaitytojais.

Pamoka nr. 1. Atšiauri taisyklė, jog istoriją kuria neskaitlinga mažuma, kinta. Kiekvienas iš mūsų galime kažką prasmingo nuveikti valstybės ir visuomenės labui.

Pamoka nr. 2. Vasario 16-osios Lietuvos sėkmė yra fenomenali ir tuo pačiu atskleidžia mūsų visuomenės gebėjimą pasiekti tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo neįmanoma.

Pamoka nr. 3. Lietuvos visuomenės stiprybė – jos įvairovėje.

Pamoka nr. 4.  Pasaulio lietuviai buvo kartu su Lietuvos valstybe tarpukario epochoje, kai to labiausiai reikėjo.

Pamoka nr. 5. Būtina ir įmanoma savyje įveikti „mažo žmogaus mažoje šalyje jausmą“.

Pamoka nr. 6. Lietuvos valstybė ir visuomenė gali būti Europos ir pasaulio istorijos kūrėja.

Pamoka Nr. 7. Mažoms visuomenėms gyvenančioms dideliame pasaulyje reikia turėti draugų.

Pamoka nr. 8. Gyvenimo laisvėje taisyklė nr. 1 – mes privalome suvokti ne tik laisvės teikiamas galimybes, bet ir savo įsipareigojimus jai.

Pamoka nr. 9. Svarbiausias Lietuvos turtas – žmonės, neslegiami baimės ir prisitaikymo kupros (kitaip sakant „laisvės karta“). 

Pamoka nr. 10. Vasario 16-osios visuomenės kūryba leidžia suprasti, kas esame šiandien. Trumpas šios pamokos paaiškinimas: mūsų kasdienybėje yra daugybė Vasario 16-osios epochos ženklų: nuo „Tautiškos giesmės“ iki trispalvės, nuo Adolfo Šapokos redaguotos „Lietuvos istorijos“ iki įstabių modernizmo architektūros suformuoto Kauno pastatų, nuo Juozo Zikaro „Laisvės“ iki įprastinio pusryčių meniu – kavos, juodos duonos, sviesto, sūrio ir dešros.

Su Vasario 16-ąją! Tai – svarbiausia Lietuvos istorijos data. Žinoma, žvelgiant iš 21 amžiaus žmogaus perspektyvos.

Pilietybė.lt bendrakūrėjo Vaido Matulaičio pokalbis su istoriku A. Švedu apie lietuvio identitetą, tūnojimą užguitoje pilyje ir kodėl apsimoka turėti savo žmonių „pilyse“ – Europos ir pasaulio valstybėse?

Viršelio nuotraukoje istorikas A. Švedas | LR Vyriausybės kanceliarijos nuotr.

Projektas iš dalies finansuojamas Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo lėšomis.

About The Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *