Gintautas Babravičius: balsavimo internetu byloje – tik baubai galvoje

Portalui LRT.lt publikavus straipsnį apie internetinį balsavimą Estijoje, kurio idėja Lietuvoje vis dar atrodo kaip tolimas miražas, Gintautas Babravičius nuomonę išsakė savo paskyroje Facebooke ir sutiko ja pasidalinti su Pilietybė.lt. 

„Nėra kibernetinio saugumo ar kokios techninės problemos balsavimo internetu byloje, totalus mitas, yra tik baubai galvoje“, – teigia „Roko maršų per Lietuvą“ ir „Vilnius Jazz“ organizatorius, pirmosios Lietuvoje privačios radijo stoties „Radiocentras“ steigėjas, buvęs Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas.

Nėra kibernetinio saugumo ar kokios techninės problemos balsavimo internetu byloje, totalus mitas, yra tik baubai galvoje.

„Kodėl Estijoje funkcionuoja sistema beveik du dešimtmečius ir jie vargo nemato? Mažiau demokratiški? Konstitucija jų kreivesnė? Todėl, kad racionalūs, protingi, veiklūs, paima ir padaro. O mes pūkščiame, bezdame, įsisaviname „babkes“ galimybių tyrimams ir vaizduojame rimtus, – rašo politikas.

Estija – pirmoji šalis pasaulyje, įvedusi balsavimą internetu nacionaliniuose rinkimuose. Dabar internetu balsuoja apie pusė rinkėjų | e-estonia.com nuotr.

Estai gi viską jau ištyrė, savo kailiu, o mes dar aiškinamės, apvalūs, ovaliniai ar kvadratiniai ratai yra geriau.“

Praėjusiuose Seimo rinkimuose Pasaulio lietuvių apygardoje kandidatavęs R. Babravičius kreipiasi į savo kolegę Seime, LRS ir PLB komisijos kopirmininkę Dalią Asanavičiūtę: „Nupirkit iš estų jų sistemą, nusamdykit jų specialistus, jei savų nėra, bus daug kartų pigiau, nei dabar. Viskas atsakyta tame LRT straipsnelyje, nič nieko sudėtingiau nėra – balsuoji, užsimanai – keiti balsavimą, užsimanai – patikrini, ar tavo balsas serveryje. (…) Galų gale – nepasitiki elektroniniu būdu – balsuoji tradiciškai ir vargo nematai.“ 

Pirmieji pasaulyje dar 2005-aisiais internetinį balsavimą įvedę nacionaliniuose rinkimuose estai iš pradžių turėjo nuogąstavimų, tačiau dabar šį būdą renkasi kone pusė rinkėjų ir be jo neįsivaizduoja rinkimų.

Nebus internetinio balsavimo galimybės – žlugs referendumas dėl daugybinės pilietybės, liks nepilnaverčiai rinkimai užsienio lietuvių apygardoje, toliau karpoma bambagyslė tarp tėvynes ir išvykusių, ir toliau mažės Lietuva. Bet kam tai rūpi?

Tuo tarpu Lietuvoje, nors kalbama, diskutuojama ir žadama eilę metų, kol kas visos diskusijos subyra į nesaugumo argumento sieną.

„Nebus internetinio balsavimo galimybės – žlugs referendumas dėl daugybinės pilietybės, liks nepilnaverčiai rinkimai užsienio lietuvių apygardoje, toliau karpoma bambagyslė tarp tėvynes ir išvykusių, ir toliau mažės Lietuva. Bet kam tai rūpi?“ – reziumuoja G. Babravičius.

Projektas iš dalies finansuojamas Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo lėšomis.

About The Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *