Lietuvos protų k(L)ubas

„Lietuvos protų k(L)ubas“ yra pirmoji Lietuvos istorijoje pasaulio lietuvių protų kova. Joje susirungs aštuoni pilietiški ir prasminga veikla užsiimantys dalyviai iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Norvegijos, Ispanijos, Vokietijos, Baltarusijos, JAV ir Lietuvos. Septynių tiesioginių transliacijų metu išsiaiškinsime plačiausią akiratį ir aštriausią mąstymą turintį atstovaujamos diasporos organizacijos lyderį. Finalinė kova – simbolinę Lietuvai datą – Vasario 16-ąją. Laimėtojui – globalaus pilietiškumo užtaisą simbolizuojantis prizas.

1-as atrankos turas: Ispanija vs Jungtinė Karalystė

Saulius Liesis, Tenerifė, Ispanija

Aktyvus Ispanijos lietuvių ir Tenerifės lietuvių bendruomenės narys, dešimt metų buriantis lietuvius per žaidimus, žygius ir aktyvų laisvalaikį, kiekvieną savaitės dieną, nuo pirmadienio iki sekmadienio, vis kita veikla: paplūdimio tenisas, psichologinis vaidmenų žaidimas „Mafija“, trekingas, paplūdimio tinklinis.

Kasparas Steponavičius, Londonas, Didžioji Britanija

Studijuodamas Birmingemo universitete įsteigė Lietuvių studentų bendruomenę. Taip įsitraukė į Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos veiklą, o 2020 metais tapo Jungtinės Karalystės Sąjungos valdybos pirmininku. Ši sąjunga buvo ypač aktyvi renkant pasaulio lietuvių atstovą į Lietuvos Seimą: organizavo kandidatų debatus, prisidėjo rengiant rinkėjų pokalbius. Šiuo metu Kasparas priklauso Londono Sičio lietuvių profesionalų klubo valdybai.


2-as atrankos turas: Baltarusija vs Airija

Donata Simonaitienė, Kavanas, Airija

Donata – lituanistinio švietimo Airijoje švyturys, aktyvi Airijos lietuvių bendruomenės narė, 14 metų vadovauja Kavano lituanistinei mokyklai „Gintarėlis“, yra PLB Švietimo komisijos narė bei Lituanistinių mokyklų asociacijos steigėja ir koordinatorė. Lietuvių kalbą, lietuvišką tapatybę ir Lietuvos vardą ji garsina ir airiams šventos šv. Patriko šventės eitynėse, o jaunuosius lietuviukus sprogstančiu ir neišdildomu lietuviškumo užtaisu užminuoja vasaros stovyklose „Pasaulio Lietuva“.

Tomas Valkauskas, Minskas, Baltarusija

Lietuviškų šaknų turintis baltarusis, atvyko iš Minsko į Vilnių, kai jam buvo 16 metų, lankė Vilniaus lietuvių namų mokyklą bei mokėsi Europos humanitariniame universitete, taip pat aktyviai prisijungė prie Baltarusijos išeivijos bendruomenės bei Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos. Vienas iš įdomiausių Tomo projektų – tinklalaidė South Bronx, kurios pirmas sezonas buvo dedikuotas įvairiuose post-sovietinių šalių hip-hopo artistų kūriniuose aptariamoms socialinėms ir politinėms problemoms.


3-ias atrankos turas: Lietuva vs JAV

Austėja Sruoga, Čikaga, JAV,

Verslininkė, visuomenininkė, renginių organizatorė, lietuvių darželio–mokyklėlės įkūrėja, JAV Lietuvių Bendruomenės Tarybos Prezidiumo Pirmininkė. Austėja savo aktyvia veikla apima visas pasaulio lietuviams svarbias sritis:

– lituanistinį švietimą. Jos iniciatyva veikia privatus lietuvių vaikų darželis, JAV lituanistines mokyklas pasiekia naujausia mokymo literatūra;

– renginių organizavimą. Ji pakviečia gausiai lietuvių bendruomenei Čikagoje žinomiausius Lietuvos atlikėjus, organizuoja spektaklius, pasirodymus. Šiemet atveš ir naujausią Juozo Statkevičiaus kolekciją;

– labdarą. Drauge su Čikagos Rotary klubu (kuris išskirtinis savo lietuviškumu) telkia lėšas ir rengia labdaros akcijas būtiniems Lietuvos vaikų sveikatos ir gerovės poreikiams.

Gabrielė Kulikovaitė, Vilnius, Lietuva

Sveikatos ir psichologijos specialistė, projekto „Kurk Lietuvai“ dalyvė. Gabrielės mokslų ir darbų patirtis –marga šalimis ir drąsiais bandymais:

– JK ir Australija atvedė į sveikatos apsaugos sistemą ir sudomino psichologija ir psichoterapija;

– Lietuva pakvietė taikyti tarptautines žinias talentų grąžinimo viešajam sektoriui programoje „Kurk Lietuvai“ ir prisidėti prie psichologinės pagalbos stiprinimo Lietuvoje projektų.


4-as atrankos turas: Norvegija vs Vokietija

Dalia Henke, Hamburgas, Vokietija

Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininkė. Vokietijoje gyvena 30 metų – nuo pat mokyklos Klaipėdoje baigimo. Ten kūrė šeimą, baigė studijas, kaupė profesines žinias. Tuo pačiu buvo aktyvi Vokietijos lietuvių veiklose: įsitraukė į Vokietijos lietuvių jaunimo sąjungos ir Vokietijos Lietuvių Bendruomenės veiką, Vasario 16-osios gimnazijos kuratoriją, prisidėjo steigiant Hamburgo lituanistinę vaikų ir tėvų mokyklą „Abėcėlė“. Tapusi Pasaulio Lietuvių Jaunimo Sąjungos pirmininke pateko į PLB Valdybą ir aktyviai įsiliejo į organizacijos veiklą. Nuo 2015 m. jau antrąją kadenciją Dalia visas jėgas ir patirtis skiria Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkės pareigoms.

Saulius Trepekunas, Rogalandas, Norvegija

Trijų vaikų tėvas, choro ir unikalių Lietuvių namų Norvegijoje dirigentas. Norvegijoje gyvena nuo 2004 m., yra Rogalando lietuvių bendrijos pirmininkas nuo pat įkūrimo 2012 m. ir Norvegijos lietuvių bendruomenių tarybos iždininkas. 2010 m. Riska Lions klubas Saulių paskelbė metu žmogumi Hommersak miestelyje. 2020 m. Lietuvos ambasada Norvegijoje apdovanojo prizu už aktyvią veiklą, 2022 m. Užsienio reikalų ministerija apdovanojo medaliu už aktyvią veiklą.


1-as pusfinalis: Lietuva vs Ispanija

Gabrielė Kulikovaitė, Vilnius, Lietuva

Gabrielės mokslų ir darbų patirtis marga šalimis ir drąsiais bandymais: Jungtinė Karalystė ir Australija atvedė ją į sveikatos apsaugos sistemą, sudomino psichologija ir psichoterapija, o Lietuva pakvietė taikyti tarptautines žinias talentų grąžinimo viešajam sektoriui programoje Kurk Lietuvai bei prisidėti prie psichologinės pagalbos stiprinimo Lietuvoje projektų.

Saulius Liesis, Tenerifė, Ispanija

Aktyvus Ispanijos lietuvių ir Tenerifės lietuvių bendruomenės bendraįkūrėjas, dešimt metų buriantis lietuvius per žaidimus, žygius ir aktyvų laisvalaikį, kiekvieną savaitės dieną, nuo pirmadienio iki sekmadienio, vis kita veikla: paplūdimio tenisas, psichologinis vaidmenų žaidimas „Mafija“, trekingas, paplūdimio tinklinis.


2-as pusfinalis: Vokietija vs Airija

Dalia Henke, Hamburgas, Vokietija

Nuo pat atvykimo į Vokietiją, Dali įsitraukė į Vokietijos lietuvių jaunimo sąjungos ir Vokietijos Lietuvių Bendruomenės veiką, Vasario 16 osios gimnazijos kuratoriją, prisidėjo steigiant Hamburgo lituanistinę vaikų ir tėvų mokyklą „Abėcėlė“. Nuo 2015 m. jau antrąją kadenciją Dalia visas jėgas ir patirtis skiria Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkės pareigoms.

Donata Simonaitienė, Kavanas, Airija.

Aktyvi Airijos lietuvių bendruomenės narė, Donata 14 metų vadovauja Kavano lituanistinei mokyklai „Gintarėlis“, yra PLB Švietimo komisijos narė bei Lituanistinių mokyklų asociacijos steigėja ir koordinatorė. Lietuvių kalbą, lietuvišką tapatybę ir Lietuvos vardą ji garsina ir airiams šventos šv. Patriko šventės eitynėse, o jaunuosius lietuviukus lietuviškumu įkvepia vasaros stovyklose „Pasaulio Lietuva“.


Finalas

Pirmasis pasaulio lietuvių protų mūšis pasiekė finišą. Vasario 16-ąją smagaus ir turiningo projekto finale susirungė lituanistinio švietimo švyturys Donata Simonaitienė iš Airijos ir aktyvia veikla lietuvius Tenerifėje buriantis Saulius Liesis iš Ispanijos.

Kam atiteko pirmojo istorijoje diasporos protmūšio čempiono laurai? Kurios šalies lietuvių diasporos rankose pabuvos simbolinis prizas – pilietiškumo kubas? Kuris dalyvis atstovaus pasaulio lietuvius legendiniame žaidime Auksinis protas?