Lietuvos jaunimas pilietybės įstatymo džiunglėse

Iš įstatymo, kaip ir iš dainos, žodžių neišimsi, tad pradžiai trumpas prologas. 2021 metų sausio 1 d. įsigaliojo pilietybės įstatymo pataisa, leidžianti asmenims, gimusiems Lietuvoje ir iki pilnametystės išvykusiems gyventi su tėvais į užsienį, išsaugoti LR pilietybę, nors ir įgyjama kitos šalies pilietybė.

Nors ir ne daina, ale skamba gražiai. Na, bet kaip liaudis sako, gražumu sotus nebūsi, žiūrim, ką turim. Ką ši įstatymo pataisa duoda tūlai užsienyje gyvenimą kuriančiai lietuvių šeimai? Kas konkrečiai nuo sausio 1-osios pasikeičia?

Susipažinkite – Mykolas ir Ugnė.

Mykolas – jaunuolis, gimęs Lietuvoje, bet vienerių su tėvais išvykęs iš Lietuvos ir gyvena Airijoje. Ugnė – mergina, gimusi Lietuvoje, penkerių metų su mama išvykusi iš Lietuvos ir gyvena Italijoje.

Mykolas ir Ugnė, Lietuvos piliečiai, abu turi po brolį. Mykolo brolis Jonas gimė Airijoje, Ugnės brolis Lukas gimė Italijoje. Pagal Lietuvos įstatymus, užsienyje gimęs vaikas, kurio nors vienas iš tėvų yra lietuvis, gauna Lietuvos pilietybę. Kadangi Jonas gimė Airijoje, jis tampa ir Lietuvos, ir Airijos piliečiu. Kadangi Lukas gimė Italijoje, o vienas iš tėvų yra italas, jis tampa ir Lietuvos, ir Italijos piliečiu.

Pralaimi tie, kuri gimė Lietuvoje, kurių abu tėvai, seneliai, proseneliai yra lietuviai. Hmm… Keista? Teisinga? Logiška? Spręskite patys.

Taigi, ta pati šeima, tie patys tėvai, ta pati mama. Mykolas ir Ugnė – viena pilietybė, Jonas ir Lukas – dvi. Kol kas rezultatu 0:1 pralaimi Mykolas ir Ugnė. Priminsiu, pralaimi tie, kuri gimė Lietuvoje, kurių abu tėvai, seneliai, proseneliai yra lietuviai. Hmm… Keista? Teisinga? Logiška? Spręskite patys.

Sakykime, vieną gražią dieną judviejų lietuviai tėvai apsisprendė ir natūralizacijos būdu priėmė gyvenamos šalies pilietybę. Airijos piliečiu automatiškai tapo ir mažametis Mykolas. Italijos piliete automatiškai tapo ir mažametė Ugnė. Ar tai reiškia, kad Mykolas ir Ugnė turi dvi pilietybes? Šiukštu ne. Gimimu įgytai Lietuvos pilietybei Mykolas ir Ugnė tarė sudie.

Grįžkime prie sausio 1-ąją įsigaliojusios įstatymo pataisos. Ką ji reiškia Mykolui ir Ugnei? O gi tai, kad dabar Mykolas ir Ugnė gali prašyti Lietuvos pilietybę, o ir pilietinę lygybę su ne Lietuvoje gimusiu broliu, susigrąžinti.

Summa summarum: Mykolas ir Ugnė – dvi pilietybės, Jonas ir Lukas – dvi pilietybės. 1:1! Abu vaikai lygūs, šeimoje ramybė. Ačiū naujai įstatymo pataisai, te švenčiama bus 2021 metų sausio 1 diena per amžių amžius!

Mykolui ir Ugnei belieka laukti referendumo ir tikėtis, kad tauta leis jiems, gimusiems Lietuvoje, jų, kurių venomis teka lietuviškas kraujas išlaikyti tai, ką įgijo gimimu.

O kas nutinka, jei Mykolas ir Ugnė tampa gyvenamos šalies pilnateisiais piliečiais po 18-ojo gimtadienio? Ar ši pataisa jiems tebegalioja ir garantuoja, kad Lietuvos pilietybės jie nepraras? Deja, bet ne. Mykolui ir Ugnei belieka laukti referendumo ir tikėtis, kad tauta leis jiems, gimusiems Lietuvoje, jų, kurių venomis teka lietuviškas kraujas išlaikyti tai, ką įgijo gimimu. Bet tai jau kita Mykolo ir Ugnės istorija….

Taigi, jaunimas, jei norėtumėte susigrąžinti ne dėl jūsų sprendimo prarastą Lietuvos piletybę, nieko nelaukite, rašykite el.paštu: info@migracija.gov.lt.

Ir atminkite, pilietybė – tai mūsų protėvių balsas. Netildom.

Jei turite klausimų ir kyla abejonių, rašykite mums, išklausysime, patarsime, padrąsinsime.

Jei norite pažvelgti į akis įstatymui ir susipažinti su pataisa tiesiogiai, spauskite šią nuorodą: https://www.e-tar.lt/…/b59f84b0450711eb8d9fe110e148c770

Ir atminkite, pilietybė – tai mūsų protėvių balsas. Netildom. Skleidžiam gerą žodį. Kaip ne kaip, juk tai istorijos apie MUs.

About The Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *