Baltarusiška pilietiškumo pamoka lietuvių diasporai

Besikalbant su Norvegijos lietuvių bendruomenės aktyvistu Deimantu, nuskambėjo įdomus Baltarusijos įvykių 2020-ųjų vasarą sugretinimas su lietuvių diasporos reakcija į tų pačių metų rudenį vykusius Seimo rinkimus. Jis pasakė: „Kol Baltarusiai gatvėse kovoja už teisę į sąžiningus rinkimus apskritai, mes, pasaulio lietuviai, jau tiek persisotinę tos laisvės, tiek aptingę ir apatiški, kad nerandame trijų minučių užsiregistruoti dėl balsavimo laisvuose ir demokratiniuose rinkimuose į Seimą.“ Ir Deimantas, velniai rautų, visiškai teisus.

Daug kas lygina 2020-ųjų vasaros Minsko gatves su mūsų Baltijos keliu. 1989 m. Lietuvoje nebuvo nei interneto, nei GPS, nei išmaniųjų, tačiau buvo galingas vidinis magnetas, kuris visus pakėlė nuo fotelių, sulipdė ir sukabino rankomis. Tuomet atrodė, kad demokratiški rinkimai laisvoje Lietuvoje yra aukščiausia svajonė.

Tai kas nutiko, kad po 30 metų laisvės ir laisvės rinktis, kur gyventi, rinkimai mums asocijuojasi verčiau su „Eurovizijos“ balsavimu nei su pilietinės valios apraiška?

Baltarusiams šiomis dienomis, tiksliau, naktimis taip pat atjungia internetą. Reguliariai, sistemiškai. Po darbo dienos išjungia, kad jauni baltarusiai baltomis palaidinėmis, „ginkluoti“ rožių puokštėmis, vakarais negalėtų rinktis į taikius protestus. Kad OMON nutalžyti krauju tarytum Baltarusijos tautinė vėliava negalėtų dalintis vaizdo įrodymais, liudijančiais žvėrišką režimo agoniją.

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų | Asmeninio archyvo nuotr.

Beje, kalbant apie baltarusiškos revoliucijos simboliu tapusią balta-raudona-balta vėliavą. Tikrai džiugu, kad lietuviškas feisbukas visame pasaulyje visuotinai nusidažė nacionalinėmis baltarusių spalvomis. Jaučiame simpatiją laisvės alkaniems kaimynams, todėl puošiame savo socialinių tinklų paskyras baltai raudonais motyvais, dalijamės nuotraukomis ir vaizdo įrašais, rašome palaikymo žodžius baltarusiams visomis kalbomis. Ir tai nuostabu.

Bet žinote ką? Jei randate laiko visam tam, turėjote rasti ir 3 minutes užsiregistruoti balsuoti Lietuvos Seimo rinkimuose. Tai geriausia piliečio dovana savo šaliai ir demokratijai, kurios puoselėjimas yra nepaliaujamas procesas, o ne istorinė duotybė, įgyta 1990-aisiais.

Baltarusiai rizikuoja sveikata ir gyvybe gatvėse, kad būtų išgirsti. Mums, pasaulio lietuviams, tam, kad užsiregistruotume į rinkimus, tereikia įsijungti išmaniuosius telefonus ar kompiuterius patogiai įsitaisius fotelyje. Trys minutės. Kol arbata vėsta.

Registruokis ir balsuok, nes demokratiją vagia tyloje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.